Tell your friends about this item:
A Bittersweet Life
A Bittersweet Life
Bittersweet Life
Korean crime thriller directed by Kim Jee-woon. Hotel manager Kim Sun-woo (Lee Byung-hun) also happens to be the right-hand man of underworld crime boss Kang (Kim Yeong-cheol). When Kang begins to suspect that his young girlfriend is being unfaithful, he orders Sun-woo to deal with her, but when Sun-woo finds her in bed with another man, he uncharacteristically grants them mercy.
Stung by Sun-woo's betrayal, Kang orders his henchmen to hunt Sun-woo down and kill him, but Sun-woo is not ready to give up without a fight.
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 1 |
| Released | July 22, 2024 |
| Original release date | 2005 |
| EAN/UPC | 5028836042228 |
| Label | SECOND SIGHT FILMS 2NDBR4222 |
| Dimensions | 132 × 169 × 15 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:59:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | Korean |
| Subtitles | English |
| Director | Kim Jee-woon |
| Skuespiller | Lee Byung-hun |
| Skuespiller | Kim Roe-ha |
| Skuespiller | Jung Yu-mi |
| Skuespiller | Hwang Jung-min |
| Skuespiller | Shin Min-A |
| Skuespiller | Oh Dal-su |