The Descent Limited Steelbook edition
The Descent
The Descent
Limited Steelbook edition
Theatrical & Unrated Cut
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 1 |
| To be released | July 10, 2026 |
| Original release date | 2005 |
| EAN/UPC | 5055201854582 |
| Label | Studio Canal |
| Genre | Horror |
| Dimensions | 140 × 175 × 13 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:40:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | DTS-HD Master Audio 7.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English |
| Director | Neil Marshall |
| Skuespiller | Shauna Macdonald |
| Skuespiller | Natalie Mendoza |
| Skuespiller | Alex Reid |
| Skuespiller | Saskia Mulder |
| Skuespiller | Nora-Jane Noone |
| Skuespiller | MyAnna Buring |