Tell your friends about this item:
Field of Dreams: 30th Anniversary Edition
Field of Dreams: 30th Anniversary Edition
Field of Dreams: 30th Anniversary Edition
Iowa farmer Ray Kinsella (Kevin Costner), heeding a voice only he hears, plows under his crops to build a baseball diamond that will become the "home field" to an all-star team of long-gone players. Part sports drama, part fantasy, and part father-son story, this beautifully filmed adaptation of W.P. Kinsella's novel "Shoeless Joe" also stars Amy Madigan, James Earl Jones, Burt Lancaster, Timothy Busfield, and Ray Liotta. 106 min. Widescreen; Soundtracks: English DTS: X Immersive Audio, DTS HD 5.1 Master Audio, French DTS stereo, Portuguese DTS 5.1, Japanese DTS stereo; Subtitles: English (SDH), French, Spanish, Portuguese, Japanese; audio commentary; deleted scenes; featurettes; more. Two-disc set.
Best Buy Exclusive SteelBook / 30th Anniversary Edition / 4K Ultra HD + + Digital HD
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | May 14, 2019 |
| Original release date | 1989 |
| EAN/UPC | 0191329099278 |
| Label | Universal Studios MHV61202316UHD |
| Genre | Drama |
| Dimensions | 139 × 171 × 13 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:46:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | Dolby Digital 2.0 DTS 5.1 DTS-HD Master Audio 7.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English French Japanese Portuguese |
| Subtitles | English Spanish French Japanese Portuguese |
| Director | Phil Alden Robinson |
| Skuespiller | Kevin Costner |
| Skuespiller | Amy Madigan |
| Skuespiller | Gaby Hoffmann |
| Skuespiller | Ray Liotta |
| Skuespiller | Timothy Busfield |
| Skuespiller | James Earl Jones |