Alice Doesn't Live Here Anymore Criterion Collection
Alice Doesn't Live Here Anymore
Criterion Collection
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| To be released | July 14, 2026 |
| Original release date | 1974 |
| EAN/UPC | 0715515336512 |
| Label | Criterion CC3832UHDBD |
| Genre | Drama |
| Dimensions | 140 × 175 × 16 mm · 216 g |
| Playtime | 01:52:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | LPCM Mono (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English |
| Director | Martin Scorsese |
| Skuespiller | Ellen Burstyn |
| Skuespiller | Kris Kristofferson |
| Skuespiller | Billy Green Bush |
| Skuespiller | Diane Ladd |
| Skuespiller | Lelia Goldoni |
| Skuespiller | Lane Bradbury |
More by Criterion Collection
Show allSee all of Criterion Collection ( e.g. Blu-ray , DVD , 4K Ultra HD , 4K Ultra HD/BD and Blu-ray/DVD )