Tell your friends about this item:
Mildred Pierce/4k Uhd Criterion Collection
Mildred Pierce/4k Uhd
Criterion Collection
Joan Crawford netted her sole career Oscar for the title role in this memorable soap-opera-as-film-noir melodrama, as the divorced mother who climbs from waitress to chain restaurateur in order to provide a good life for her children, only to face a fateful-and fatal-betrayal from her heartless and ungrateful eldest (Ann Blyth). Gripping read on the James M. Cain novel co-stars Zachary Scott, Jack Carson, Eve Arden; Michael Curtiz directs. 111 min. Standard; Soundtrack: English Uncompressed PCM mono; Subtitles: English (SDH); bonus documentary "Joan Crawford" The Ultimate Movie Star" (2002); interviews; bonus footage; theatrical trailer; essay. Two-disc set.
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | March 7, 2023 |
| EAN/UPC | 0715515282413 |
| Label | Criterion CCIN3444UHD |
| Genre | Drama |
| Dimensions | 146 × 171 × 14 mm · 108 g |
| Playtime | 01:51:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | LPCM Mono (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English |
| Director | Michael Curtiz |
| Skuespiller | Joan Crawford |
| Skuespiller | Jack Carson |
| Skuespiller | Zachary Scott |
| Skuespiller | Eve Arden |
| Skuespiller | Ann Blyth |
| Skuespiller | Bruce Bennett |
More by Criterion Collection
Show allSee all of Criterion Collection ( e.g. Blu-ray , DVD , 4K Ultra HD , 4K Ultra HD/BD and Blu-ray/DVD )