Tell your friends about this item:
Trainspotting Criterion Collection
Trainspotting
Criterion Collection
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | April 14, 2026 |
| Original release date | 1996 |
| EAN/UPC | 0715515334617 |
| Label | Criterion CC3816UHDBD |
| Genre | Drama |
| Dimensions | 133 × 173 × 14 mm · 139 g |
| Playtime | 01:34:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | DTS 5.1 DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English |
| Director | Danny Boyle |
| Skuespiller | Ewan McGregor |
| Skuespiller | Ewen Bremner |
| Skuespiller | Jonny Lee Miller |
| Skuespiller | Kevin McKidd |
| Skuespiller | Robert Carlyle |
| Skuespiller | Kelly Macdonald |
More by Criterion Collection
Show allMore from this series
See all of Criterion Collection ( e.g. Blu-ray , DVD , 4K Ultra HD , 4K Ultra HD/BD and Blu-ray/DVD )