Tell your friends about this item:
The Chronicles Of Riddick David Twohy
The Chronicles Of Riddick
David Twohy
Vin Diesel reprises his role as anti-hero Riddick in this sci-fi action sequel. In an attempt to evade a gang of mercenaries, Riddick escapes to the distant planet of Helion but soon finds himself caught in the middle of a violent and bloody intergalactic conflict. The Necromongers are a race of religious fanatics who slaughter anyone who refuses to covert to their faith and now, led by the Lord Marshal (Colm Feore), they have targeted Helion.
Meanwhile, as Riddick learns more about his mysterious origins, he discovers that he may be destined to kill the Lord Marshal. The cast also includes Judi Dench, Karl Urban and Alexa Davalos.
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | March 16, 2026 |
| Original release date | 2004 |
| EAN/UPC | 5027035030180 |
| Label | ARROW VIDEO FCD2848 |
| Genre | Action |
| Dimensions | 135 × 171 × 15 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:59:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | Dolby Digital 5.1 Dolby Surround 7.1 DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English |
| Director | David Twohy |
| Skuespiller | Vin Diesel |
| Skuespiller | Colm Feore |
| Skuespiller | Thandiwe Newton |
| Skuespiller | Judi Dench |
| Skuespiller | Karl Urban |
| Skuespiller | Alexa Davalos |