Millennium Actress
Millennium Actress
Millennium Actress
Japanese anime feature directed and co-written by Satoshi Kon. Two documentary film-makers approach renowned actress Chiyoko Fujiwara (voices of Miyoko Shoji/Mami Koyama/Fumiko Orikasa) to commemorate the closing of the prestigious film studio where she made most of her movies. As the reclusive Chiyoko opens up about her life story the film becomes a surreal re-imagining of her life and career.
UK VERSION /BY SATOSHI KON
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | June 6, 2022 |
| Original release date | 2001 |
| EAN/UPC | 5037899086872 |
| Label | ANIME LTD ANI0777 |
| Genre | Animé |
| Dimensions | 132 × 172 × 14 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:27:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English Japanese |
| Subtitles | English |
| Director | Satoshi Kon |
| Skuespiller | Fumiko Orikasa |
| Skuespiller | Masaya Onosaka |
| Skuespiller | Mami Koyama |
| Skuespiller | Kôichi Yamadera |
| Skuespiller | Masane Tsukayama |
| Skuespiller | Shôzô Îzuka |