Tell your friends about this item:
Santa Claus: The Movie Santa Claus: the Movie
Santa Claus: The Movie
Santa Claus: the Movie
Children's festive adventure directed by Jeannot Szwarc. The film follows Santa Claus (David Huddleston) as he sets off to New York to help out a little elf named Patch (Dudley Moore). However, having been made redundant, Patch decides to get his own back and starts to sell all the toy secrets to an evil toy manufacturer.
Will Santa be able to save the day?
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | November 13, 2023 |
| Original release date | 1985 |
| EAN/UPC | 5055201850577 |
| Label | STUDIOCANAL OPTU4538 |
| Genre | Family |
| Dimensions | 131 × 169 × 15 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:43:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | Dolby Digital 2.0 LPCM 2.0 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English German |
| Director | Jeannot Szwarc |
| Skuespiller | Dudley Moore |
| Skuespiller | John Lithgow |
| Skuespiller | David Huddleston |
| Skuespiller | Burgess Meredith |
| Skuespiller | Judy Cornwell |
| Skuespiller | Jeffrey Kramer |