Tell your friends about this item:
Collateral
Collateral
Collateral
Michael Mann directs this action thriller starring Tom Cruise and Jamie Foxx. Assassin Vincent (Cruise) hires taxi driver Max (Foxx) to take him to five different addresses around Los Angeles over the course of one evening - and to wait outside while he carries out his ruthless business. As Max becomes aware of Vincent's true purpose - and realises that one of Vincent's potential victims is Annie (Jada Pinkett Smith), a young, friendly and attractive lawyer who rode in his cab earlier, he must find a way to prevent Vincent from killing again - and to save his own skin.
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | October 11, 2021 |
| Original release date | 2004 |
| EAN/UPC | 5056453201339 |
| Label | PARAMOUNT HOME ENTERTAINMENT 5320133 |
| Dimensions | 138 × 173 × 18 mm · 135 g |
| Playtime | 02:00:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | Dolby Digital 5.1 DTS-HD Master Audio 5.1 (48kHz, 24-bit) |
| Language | English German French |
| Subtitles | English German French |
| Director | Michael Mann |
| Skuespiller | Tom Cruise |
| Skuespiller | Jamie Foxx |
| Skuespiller | Jada Pinkett Smith |
| Skuespiller | Mark Ruffalo |
| Skuespiller | Peter Berg |
| Skuespiller | Bruce McGill |