Captain Blood Criterion Collection
Captain Blood
Criterion Collection
| Media | Movies 4K Ultra HD (4K UHD Blu-ray) |
| Number of discs | 2 |
| Released | January 20, 2026 |
| EAN/UPC | 0715515327312 |
| Label | Criterion CC3767UHDBD |
| Genre | Action |
| Dimensions | 134 × 170 × 14 mm · 100 g (Weight (estimated)) |
| Playtime | 01:59:00 |
| Region code | Region 0 (All regions) |
| Audio Format | LPCM Mono (48kHz, 24-bit) |
| Language | English |
| Subtitles | English |
| Director | Michael Curtiz |
| Skuespiller | Errol Flynn |
| Skuespiller | Olivia de Havilland |
| Skuespiller | Lionel Atwill |
| Skuespiller | Basil Rathbone |
| Skuespiller | Ross Alexander |
| Skuespiller | Guy Kibbee |
More by Criterion Collection
Show allSee all of Criterion Collection ( e.g. Blu-ray , DVD , 4K Ultra HD , 4K Ultra HD/BD and Blu-ray/DVD )